Acer Nitro V16S ANV16S-71-715L Gaming Laptop (NVIDIA  ® GeForce RTX™ 5060 | Intel  ® Core™ 7 240H | 16” WQXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | Windows 11 Home | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic)
RM5,899.00
• Processor: Intel® Core™ 7 240H Processor
• Memory: 16GB DDR5-5600 MHz SO-DIMM RAM
• Storage: 512GB PCIe NVME Gen4 SSD
• Color: Black
• Graphics: NVIDIA® GeForce RTX™ 5060
• DisplayPort over USB-C via iGPU
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 65 W
1 x microSD™ Card reader
1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
1 x Ethernet (RJ-45) port
1 x DC-in jack for AC adapter
• Display:
16.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WQXGA 2560 x 1600, high-brightness Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD, supporting 180 Hz, Grey to Grey 3 ms by Overdrive 16:10 aspect ratio, sRGB 100%, Wide viewing angle up to 170 degrees, Ultra-slim design Mercury free, environment friendly
• Connectivity:
Killer™ Wi-Fi 6 AX 1650i
• 802.11 a/b/g/n+acR2+ax wireless LAN
• Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)
• IPv4 and IPv6 support
Supports Bluetooth® 5.2 or above
• Include:
Acer Backpack
• Preinstalled: Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
Brand: Acer
Product Code:   ANV16S-71-715L  NBKACERS71715L
Availability: In Stock
  • Brand Acer
  • Model Type ANV16S-71-715L
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACERS71715L
  • What's in the Box 1u x Acer Nitro V16S ANV16S-71-715L Gaming Laptop
  • Color family Black
  • Display Size 16.0"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel® Core™ 7 240H
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 1 x USB Type-C™ port supporting: • USB4® 40Gbps • DisplayPort over USB-C via iGPU • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 65 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 2 • One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x microSD™ Card reader 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x DC-in jack for AC adapter
  • Graphics Card NVIDIA® GeForce RTX™ 5060
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type