RM16,459.00 RM19,999.00 -18%
• Processor: Intel ® Core™ Ultra 9 processor 275HX
• Memory:96GB Dual-channel DDR5 RAM (48GB x 2)
• Storage: 4TB PCIe NVMe SSD, (2TB PCIe Gen5 SSD + 2TB PCIe Gen4 SSD)
• Color: Black
• Ports:
2 x USB Type-C™ ports, supporting:
• Thunderbolt™ 5
• USB 3.2 Gen 2x2 (up to 20 Gbps)
• DisplayPort over USB-C
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 100 W
3 x USB Standard-A ports, supporting:
• 1 x port for USB 3.2 Gen 1
• 1 x port for USB 3.2 Gen 2
• 1 x port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging
1 x HDMI ® 2.1 port with HDCP support
1 x SD™ Card reader
1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
1 x Ethernet (RJ-45) port
• Display:18.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WQXGA 2560 x1600, high-brightness (SDR mode 600 nits / HDR mode 1000 nits), high color gamut (DCI-P3 100%), Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD, integrated Mini LED technology. Supporting frame rate 250Hz, GTG 3ms by Overdrive, Nvidia Advanced Optimus capable and HDR 1000
16:10 aspect ratio, Wide viewing angle up to 170 degrees
• Connectivity:
Killer™ Wi-Fi 7 Wireless LAN
• 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
• Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz
• 2x2 MU-MIMO technology
Killer™ Ethernet E5000B
• 5G Ethernet
• Killer Control Center
• Lag and Latency Reduction™ Technology
• Advanced Stream Detect™2.0
• Killer DoubleShot™ Pro enabled
• GameFast™ Technology
Supports Bluetooth ® 5.4 or above
Supports Bluetooth LE Audio (LC3)
• Keyboard:Per Key RGB Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years OnSite Warranty with Accidental Damage & Theft + 1 Year International Travelers
• Include: Predator Rolltop 18" Utility Backpack
• Preinstalled: Microsoft Office Home & Student (Perpetual)
M365 Basic (1 Year)
Brand: Acer
Product Code:   Predator Helios 18 Ai  NBKACER87399SQ
Availability: In Stock
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability
  • Brand Acer
  • Model Type Predator Helios 18 Ai
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER87399SQ
  • What's in the Box 1u x Acer Predator Helios 18 Ai PH18-73-99SQ Gaming Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Black
  • Display Size 18"
  • Graphics Memory
  • System Memory 96GB
  • Processor Type Intel ® Core™ Ultra 9 processor 275HX
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ ports, supporting: • Thunderbolt™ 5 • USB 3.2 Gen 2x2 (up to 20 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: • 1 x port for USB 3.2 Gen 1 • 1 x port for USB 3.2 Gen 2 • 1 x port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x HDMI ® 2.1 port with HDCP support 1 x SD™ Card reader 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Ethernet (RJ-45) port
  • Graphics Card NVIDIA ® GeForce RTX™ 5080
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type
  • Warranty Period 2 years
  • Package Length 40
  • Package Width 35
  • Package Height 20
  • Package Weight 4
  • Processor Type (CPU brand) Intel ® Core™ Ultra 9 processor 275HX
Product Description
RELATED PRODUCTS
Pre-Order
HP OMEN Gaming Laptop 16-ap0156AX (NVIDIA??® GeForce RTX™ 5070 | AMD Ryzen™ 9 8940HX | 16" WQXGA | 32GB RAM | 1TB SSD | Windows 11 Home | Office+M365)