Acer Swift 16 Ai SF16-51-70JE (Intel Core Ultra 7 258V | 16"WQXGA+ OLED | 32GB RAM | 1TB SSD | Intel Arc Graphics | Windows 11 Home)
RM5,999.00
• Processor: Intel Core Ultra 7 Series 2 processor 258V
• Memory: 32GB, LPDDR5X
• Storage: 1TB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Black
• Graphics: Intel Arc Graphics
• Ports:
2 x USB Type-C™ port supporting:
• USB4 ® 40Gbps
• DisplayPort over USB-C
• Thunderbolt™ 4
• USB charging 5 V; 3 A
2 x USB Standard-A ports, supporting:
• One port for USB 3.2 Gen 1
• One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging
1 x HDMI ® 2.1 port with HDCP support
1 x Headphone/speaker jack
• Display: 16"WQXGA+ OLED (2880 x 1800) Non-Touch
• Network & Communication: IEEE 802.11be, Gigabit Ethernet, Killer 1750i
• Built-in Devices: Microphone, Fingerprint Reader
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Local Warranty with 1st Year International Traveller Warranty
• Include: Microsoft Office Home & Student (Perpetual), M365 Basic (1 Year), Acer Backpack
Brand: Acer
Product Code:   Swift 16 Ai  NBKACER65170JE
Availability: Pre-Order
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office No
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Acer
  • Model Type Swift 16 Ai
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER65170JE
  • What's in the Box 1u x Acer Swift 16 Ai SF16-51-70JE 1u x Acer Backpack
  • Color family Black
  • Display Size 16"
  • Graphics Memory
  • System Memory 32GB
  • Processor Type Intel Core Ultra 7 258V
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ port supporting: • USB4 ® 40Gbps • DisplayPort over USB-C • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x HDMI ® 2.1 port with HDCP support 1 x Headphone/speaker jack
  • Graphics Card Intel Arc Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type
  • Warranty Period 2 years
  • Package Length 40
  • Package Width 35
  • Package Height 20
  • Package Weight 4
  • Processor Type (CPU brand) Intel Core Ultra 7 258V
Product Description
RELATED PRODUCTS
Pre-Order
HP OMEN Gaming Laptop 16-ap0156AX (NVIDIA??® GeForce RTX™ 5070 | AMD Ryzen™ 9 8940HX | 16" WQXGA | 32GB RAM | 1TB SSD | Windows 11 Home | Office+M365)
Out Of Stock
Logitech G PRO X Superlight 2c Wireless Gaming Mouse - White
Pre-Order
HP OmniBook X 14-fe1013QU Laptop (Snapdragon X Plus X1P 42 100 | 14" 2.2K Touch | 16GB RAM | 512GB SSD | Qualcomm Adreno GPU | W11 Home | Office+M365)