Acer Swift Edge 14 Ai SFE14-51T-960E Laptop (Intel  ® Core™ Ultra 9 288V | 14" WQXGA+ Touch | 32GB RAM | 1TB SSD | Intel  ® Arc™ Graphics | Windows 11 Home |Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365)
RM7,999.00
• Processor: Intel® Core™ Ultra 9 288V Processor
• Memory: 32 GB LPDDR5X Ram (Onboard)
• Storage: 1TB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Pearl White + Luxury Gold
• Graphics: Intel® ARC™ Graphics 140V
• Ports:
2 x USB Type-C™ ports supporting:
• USB4® 40Gbps
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 15 or 20 V; 100 W
2 x USB Standard-A ports, supporting:
• One port for USB 3.2 Gen 1
• One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging
1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support
1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
• Display: 14.0" display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology, WQXGA+ 2880 x 1800, high-brightness (400 nits) Acer CineCrystal™ 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100% with integrated multi-touch , Wide viewing angle up to 170 degrees
• Connectivity:
Intel® Wi-Fi 7 Wireless LAN
802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
• Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz
• 2x2 MU-MIMO technology
Supports Bluetooth® 5.4 or above
• Keyboard: Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Acer Warranty with 1st Year International Travelers Warranty
• Include: Acer Backpack
• Preinstalled: Microsoft Office Home & Student + Microsoft 365 Basic
Brand: Acer
Product Code:   Swift Edge 14 Ai  NBKACER51T960E
Availability: Pre-Order
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability Yes
  • Brand Acer
  • Model Type Swift Edge 14 Ai
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER51T960E
  • What's in the Box 1u x Acer Swift Edge 14 Ai SFE14-51T-960E Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Pearl White + Luxury Gold
  • Display Size 14"
  • Graphics Memory
  • System Memory 32GB
  • Processor Type Intel® Core™ Ultra 9 288V
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ ports supporting: • USB4® 40Gbps • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 15 or 20 V; 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
  • Graphics Card Intel® ARC™ Graphics 140V
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type
  • Warranty Period 2 years
  • Package Length 40
  • Package Width 35
  • Package Height 20
  • Package Weight 4
  • Processor Type (CPU brand) Intel® Core™ Ultra 9 288V