ASUS Vivobook 14 A1404V-APB007WS ( Intel  ® Core™ 5 Processor 120U | 14” FHD | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel  ® Graphics | Windows 11 Home | Office Home & Student)
RM2,899.00
• Processor: Intel ® Core™ 5 Processor 120U 1.4 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 cores, 12 Threads)
• Memory: 16GB DDR4 Ram ( 8GB Onboard + 8GB So-dimm )
• Storage: 512GB M.2 NVMe™ PCIe ® 3.0 SSD
• Color: Quite Blue
• Graphics: Intel ® Graphics
• Ports:
1x USB 2.0 Type-A
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
1x HDMI 1.4
1x 3.5mm Combo Audio Jack
1x DC-in
• Display: 14.0" FHD (1920 x 1080) 16:9, IPS 60Hz, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare
• Connectivity: Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth ® 5.2 Wireless Card
• Keyboard: Backlit Chiclet Keyboard,Precision touchpad,Support NumberPad
• Webcam: 720p HD camera / With privacy shutter
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years ASUS Global Warranty with first year Accidental
• Include: ASUS Backpack
• Preinstalled with Microsoft Office Home and Student
Brand: ASUS
Product Code:   Vivobook 14  NBKASUSPB007WS
Availability: Pre-Order
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office No
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand ASUS
  • Model Type Vivobook
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKASUSPB007WS
  • What's in the Box 1u x Asus Vivobook 14 A1404V-APB007WS 1u x Asus Backpack
  • Color family Quite Blue
  • Display Size 14"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel ® Core™ 5 Processor 120U
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in
  • Graphics Card Intel ® Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type
  • Warranty Period 2 years
  • Package Length 40
  • Package Width 35
  • Package Height 20
  • Package Weight 4
  • Processor Type (CPU brand) Intel ® Core™ 5 Processor 120U
Product Description
RELATED PRODUCTS
Pre-Order
HP OmniBook X 14-fe1013QU Laptop (Snapdragon X Plus X1P 42 100 | 14" 2.2K Touch | 16GB RAM | 512GB SSD | Qualcomm Adreno GPU | W11 Home | Office+M365)
Out Of Stock
Logitech G PRO X Superlight 2c Wireless Gaming Mouse - White
Pre-Order
HP OMEN Gaming Laptop 16-ap0156AX (NVIDIA??® GeForce RTX™ 5070 | AMD Ryzen™ 9 8940HX | 16" WQXGA | 32GB RAM | 1TB SSD | Windows 11 Home | Office+M365)