MSI Crosshair A18 HX A8WFKG-014MY Gaming Laptop (NVIDIA  ® GeForce RTX™ 5060 | R9-8940HX | 18" QHD+ | 16GB RAM | 1TB SSD | Windows 11 Home)
RM8,099.00
• Processor: AMD Ryzen 9 8940HX Processor
• Memory:16GB (8GBx2) DDR5 5600 Ram
• Storage: 1TB NVMe PCIe Gen4x4 SSD
• Color: Black
• Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060, GDDR7 8GB
• Ports:
1 x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
3 x Type-A USB3.2 Gen2
1 x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort™/ Power Delivery 3.0)
1 x HDMI™ 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz)
1 x LAN Gigabit Ethernet
• Display:18" QHD+(2560x1600), 240Hz Refresh Rate, IPS-Level, 100% DCI-P3(Typical)
• Connectivity:AMD RZ616 Wi-Fi 6E, Bluetooth v5.3
• Keyboard: 24-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Year MSI Warranty
• Include: MSI Backpack
Brand: MSI
Product Code:   Crosshair A18 HX  NBKMSI0WFKG014
Availability: Pre-Order
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability
  • Brand MSI
  • Model Type Crosshair A18 HX
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKMSI0WFKG014
  • What's in the Box 1u x MSI Crosshair A18 HX A8WFKG-014MY Gaming Laptop 1u x MSI Backpack
  • Color family Black
  • Display Size 18"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type AMD Ryzen 9 8940HX
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 1 x Mic-in/Headphone-out Combo Jack 3 x Type-A USB3.2 Gen2 1 x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort™/ Power Delivery 3.0) 1 x HDMI™ 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) 1 x LAN Gigabit Ethernet
  • Graphics Card NVIDIA GeForce RTX 5060
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type
  • Warranty Period 2 years
  • Package Length 40
  • Package Width 35
  • Package Height 20
  • Package Weight 4
  • Processor Type (CPU brand) AMD Ryzen 9 8940HX
Product Description
RELATED PRODUCTS
Pre-Order
HP OmniBook X 14-fe1013QU Laptop (Snapdragon X Plus X1P 42 100 | 14" 2.2K Touch | 16GB RAM | 512GB SSD | Qualcomm Adreno GPU | W11 Home | Office+M365)