RM4,999.00
• Processor: Intel ® Core™ Ultra 5 226V
• Memory: 16GB LPDDR5X RAM
• Storage: 512GB Gen4 PCIe NVMe SSD
• Color: Blue
• Graphics: Intel ® ARC Graphics
• Ports:
2 x USB Type-C™ port supporting:
* USB4 ® 40Gbps
* DisplayPort over USB-C
* Thunderbolt™ 4
* USB charging 5 V; 3 A
2 x USB Standard-A ports, supporting:
* One port for USB 3.2 Gen 1
* One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging
• Display: 14.0" display with OLED technology, WUXGA 1920 x 1200, high-brightness (400 nits) Acer CineCrystal™ 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100%, certified by True Black HDR 500(@HDR 500, brightness reach 500 nits) Wide viewing angle up to 170 degrees
• Connectivity: Intel ® Wi-Fi 7 Wireless LAN
• Keyboard:
White Backlight
AcerSense Key
Caps Lock Indicator
Microphone Mute Indicator
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Warranty with First Year International Travelers Warranty
• Include: Acer backpack
• Preinstalled Microsoft Office Home and Student
Brand: Acer
Product Code:   Swift 14  NBKACERS1450EF
Availability: Pre-Order
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Acer
  • Model Type Swift 14 AI
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACERS1450EF
  • What's in the Box 1u x Acer Swift 14 AI SF14-51-50EF Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Pure Silver
  • Display Size 14"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel ® Core™ Ultra 5 226V
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ port supporting: * USB4 ® 40Gbps * DisplayPort over USB-C * Thunderbolt™ 4 * USB charging 5 V; 3 A 2 x USB Standard-A ports, supporting: * One port for USB 3.2 Gen 1 * One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging
  • Graphics Card Intel ® ARC Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type
  • Warranty Period 2 years
  • Package Length 40
  • Package Width 35
  • Package Height 20
  • Package Weight 4
  • Processor Type (CPU brand) Intel ® Core™ Ultra 5 226V
Product Description
RELATED PRODUCTS
Pre-Order
HP OMEN Gaming Laptop 16-ap0156AX (NVIDIA??® GeForce RTX™ 5070 | AMD Ryzen™ 9 8940HX | 16" WQXGA | 32GB RAM | 1TB SSD | Windows 11 Home | Office+M365)
Pre-Order
HP OmniBook X 14-fe1013QU Laptop (Snapdragon X Plus X1P 42 100 | 14" 2.2K Touch | 16GB RAM | 512GB SSD | Qualcomm Adreno GPU | W11 Home | Office+M365)